Nezaplacené faktury, nekomunikující dlužníci, plané sliby, nedobytné pohledávky, starosti, problémy, zbytečné papírování, ztráta času a peněz ... a někdy až druhotná platební neschopnost. Prostě začarovaný kruh nezaplacených dluhů a insolvencí. Jak z toho ven? Co nejlepšího můžete udělat, abyste předešli zbytečným, vyčerpávajícím a energii beroucím problémům s dlužníky?
Většina z nás tyto problémy řeší až ve chvíli, kdy nastanou. Dlužníky se začneme zabývat až ve chvíli, kdy nám začnou dlužit. Dokonce se stává, že dlužníka začneme opravdu řešit až ve chvíli, kdy je v insolvenci a my už nemáme šanci se o své peníze přihlásit. Známe to všichni - práce je hodně, času málo a občas nám prostě něco "uteče".
Co když ale dlužník dluží už někomu před námi, chová se podezřele a je nespolehlivý? A co když o tom existují dokonce veřejné záznamy?
Znáte někoho, kdo by řekl, že o nespolehlivosti svých dodavatelů a odběratelů nechce vědět? Dříve, než začnou dlužit jemu samotnému? Že mu stačí vědět o dlužnících jen to, že vstupují do insolvence a i to si pohlídá "tak nějak" sám?
My totiž ano. Stále je spousta firem, které si neuvědomují, jak cenné informace jim veřejné rejstříky nabízejí. A stále je dost firem, které přihlašují do ins. řízení pohledávky vzniklé v době, kdy již o dlužnícíh bylo zveřejněno v rejstřících, že jsou nespolehliví.
Představte si na chvíli situaci, že žádné dlužníky nemáte. Že kolem vás jsou pouze spolehliví partneři, kteří platí vše a včas, a vy si užíváte ten klid a jistotu, že všechno šlape, jak má. Peníze, které byly dříve "utopeny" v nedobytných pohledávkách, dnes chytře investujete. Čas (svůj nebo svých zaměstnanců), který jste dříve strávili řešením dluhů a dlužníků, teď využíváte naplno pro smysluplnou práci, nebo třeba jen pro chvilku volna u dobré kávy.
1. Neplacení DPH
Pokud má firma finanční problémy, jednou z prvních oblastí, kde se to může promítnout, je neplacení DPH. Správci daně (finanční úřady) zveřejňují dlužníky, kteří jim dluží na dani více než 500 000 Kč za dvě zdaňovací období (z šesti po sobě jdoucích), nekomunikují, nebo opakovaně nepodají podání DPH. Setkáváme se tak s označením nespolehlivý plátce DPH.
Pokud jste si až doteď říkali, že to pro vás není, a že takové věci neřešíte, tak tady je první chvíle, kdy je třeba opravdu zpozornět. Kromě toho, že nespolehlivost placení DPH může být předzvěstí finančních problémů a blížící se insolvence, znamená pro vás také určitou odpovědnost a povinnosti.
Pokud i vy jste plátcem DPH a obchodujete s firmou označenou jako nespolehlivý plátce DPH, ručíte za odvedení daně správci. V případě neuhrazení DPH jste povinni uhradit DPH znovu (§109 zákona č. 235/2004 Sb. , o DPH ve znění p. p.).
V případě, že jste nuceni s takto označenou firmou přesto obchodovat, můžete využít tzv. zvláštní způsob zajištění daně (§109a zákona č. 235/2004 Sb.) a uhradit daň přímo finančnímu úřadu poskytovatele. Je ale důležité o nespolehlivosti takových plátců vědět včas.
Kdyby vám teď přišla zpráva o tom, že zákazník, který od vás pravidelně odebírá, je nespolehlivým plátcem DPH a dluží finančnímu úřadu půl milionu (!) korun, co byste dělali? Jak by vypadalo vaše další obchodování s ním? Mávli byste rukou, řekli, že to nechcete vědět, vystavili mu další fakturu a plně spoléhali na něj, že tentokrát DPH určitě zaplatí?
2. Podezřelé změny zapsané v Obchodním rejstříku (ARES)
Zdánlivě nenápadné informace o změnách zapsaných v ARES nám mohou odhalit skutečnosti, před kterými je třeba se mít na pozoru. Pokud firma mění sídlo do podezřelé lokality, pokud už potřetí za rok mění název, pokud čato střídá jednatele (mění podíly), nebo jsou v obchodním rejstříku uvedené exekuce na podíl - to všechno bychom jako správní a zodpovědní "byznysmeni" měli chtít vědět.
Jak s těmito informacemi naložit, už záleží na konkrétních případech. Určitě si ale umíte sami představit, jak tyto informace mohou ovlivnit vaše rozhodování při uzavírání smluv, budování obchodních vztahů, i při každodenní práci. A nemusí jít hned o dluhy a nespolehlivost. Naopak.
S novým jednatelem může firma měnit směr, můžete vyjednat jiné podmínky, mohou se vám otevřít nové obchodní příležitosti (s přestěhováním firmy např. vzniká potřeba změnit vizitky a materiály, s likvidací konkurenční firmy se otevírá na chvilku prostor pro oslovení nových klientů apod.).
3. Insolvence jednatelů
Občas se stává, že před vstupem firmy do insolvence, se v insolvenci objeví některý z jednatelů. Z obchodního rejstříku snadno zjistíte, kdo je ve firmě jednatelem. A používáte-li monitoring obchodního rejstříku, dozvíte se také o každé změně jednatelů. Stačí si u jednatelů jedním klikem nastavit monitoring a máte klid.
Monitorujete-li samotnou firmu, nemusí to stačit. Je třeba mít informace také o těch, kteří za firmou stojí.
4. Něco navíc pro fajnšmekry
Spousta z vás jistě už plátce DPH a zdravotní pojišťovny monitoruje. V poslední době je na vzestupu také monitoring ARES. Jsou ale další způsoby, jak získat zajímavé informace. Informace, které nejsou příliš rozšířené, ale mohou být pro vás velmi hodnotné.
Monitoring věřitelů je specifická služba, která vám o firmách prozradí nejen to, zda jako dlužník míří do insolvence, ale především to, kolika insolvenčních řízení se firmy účastní jako veřitelé. Ihned vidíte aktuální informace o tom, kolik dlužníků v insolvenci firma má a můžete si ověřit, kolik nezaplacených peněz jí chybí.
V jistém smyslu jde o mnohem lepší ukazatel, než třeba účetní uzávěrky, které jsou často zveřejňovány s velkým časovým posunem. S monitoringem věřitelů vidíte tady a teď, jak na tom firma se svými dlužníky v insolvenci vlastně je.
V oblasti insolvencí je pak zajímavou možností regionální monitoring podle PSČ ( vhodný pro města a obce) a oborový monitoring (vhodný pro firmy z různých oborů).
"Ale já nemám čas se tím zabývat, nemám čas to sledovat, nebo to neustále někde dohledávat!" říkáte si.
A říkáte si to správně. Nejde o to všechno sledovat sám a ztrácet drahocenný čas neustálým brouzdáním na internetu. Čas je drahý, a je třeba využívat ho chytře a efektivně. Navíc třeba informaci o věřitelích jen tak sami nikde nezískáte.
Nechte monitoring dělat to za vás. Každý den, každou chvíli za vás prohledává internet a kontroluje veřejné zdroje, aby vám následně poslal přesně ty informace, které potřebujete. Určete si firmy, osoby, nebo třeba PSČ a monitoring je za vás nonstop hlídá.
Vy si užívejte klid, jistotu a svoji práci. Práci, ve které si můžete budouvat okruh spolehlivých partnerů, a čas, dříve věnovaný dlužníkům, využít mnohem smysluplněji.
Každá firma je jedinečná a potřebuje specifické informace. Proto jsou naše tarify nastaveny tak, aby si prakticky kdokoliv mohl nastavit přesně to, co potřebuje.
Autor: Ing. Vendula Strachotová, i4b s.r.o., aktualizováno 16.1.2024
"Pomáháme našim klientům a inspirujeme je k tomu, že boj s dlužníky nemusí být marný a vyčerpávající. Ukazujeme jim, že dluhům a dlužníkům se dá předcházet, a to vše v rámci veřejně dostupných informací. Jednoduše, chytře, levně a efektivně. Už více než 15 let chráníme jejich peníze, usnadňujeme jim práci, zajišťujeme přehled a umožňujeme jim využívat informace rozptýlené na internetu. Rychle a pohodlně. A to přesně ty informace, které zrovna potřebují."
MOJE PŘIHLÁŠKY - nenápadná funkce, díky které máte neustále přehled o svých přihláškách
Víte přesně, do jakých insolvenčních řízení jste se kdy hlásili, a kde máte všechny potřebné dokumenty? S novou funkcí Moje přihlášky to všechno můžete pustit z hlavy. čtěte více ...
Oborový monitoring - insolvence z oborů a oblastí, které vás zajímají
Jak monitorovat insolvenci firem bez zadávání konkrétních údajů. Jedinečný způsob monitoringu insolvence. čtěte více ...
Žádná reklama, žádný spam. Vaše údaje nikomu nedáme.
a prověřujte své obchodní partnery, vlastní zaměstnance, odběratele, dodavatele i konkurenci