7x PROČ monitorovat (nejen) insolvenční rejstřík


Hlídání insolvence si musíte zajistit sami.

Protože co si sami nezjistíte, to nevíte. A to doslova!

O insolvenčním řízení vám nikdo neřekne jen tak. V insolvenci se veškerá rozhodnutí a výzvy zveřejňují POUZE elektronicky (§71 ins. zákona). Jednoduše se vše zvěřejňuje na internetu v insolvenčním rejstříku a je na každém, aby si informace sám sledoval.


Žádný soud ani správce ( a dokonce ani sám dlužník) nemá povinnost vás informovat třeba dopisem, nebo zprávou do datové schránky.


V praxi to vypadá tak, že pokud soud schválí insolvenci vašeho dlužníka, zveřejní to na internetu v insolvenčním rejstříku, a je to.


Na vás je si v té internetové záplavě tuto informaci najít, přihlásit se u soudu o své peníze a to všechno poměrně rychle. Běží vám totiž čas. Soudní lhůty jsou nekompromisní a neprominou vám ani jeden den.


Proto je spousta firem a subjektů, které insolvenční rejstřík nesledují a o insolvenci svého dlužníka se dozví až ve chvíli, kdy už insolvence běží a dluhy nelze již přihlásit.

Zveřejnění v insolvenčním rejstříku

=

doručení

( odst. 2 §71

ins. zákona)

U insolvence máte asi tak 4 možnosti:


  • nic nehledat a nic nevědět (nedoporučujeme)
  • spoléhat na dlužníka, že vám to řekne sám (taky nedoporučujeme) 
  • hledat si informace sám a ručně (a ztrácet spoustu času)
  • nastavit si monitoring - což je efektivní, rychlé, levné a spolehlivé

Efektivní proto, že se k vám dostanou jen ty informace, které opravdu chcete, a nemusíte se probírat tím, co vás nezajímá.

Rychlé proto, že jakmile nastane nějaká změna, víte to nejpozději druhý den, nebo třeba během pár minut. Záleží na vás, jak si službu nastavíte.

Levné proto, že váš čas je mnohem dražší. A my vám ho spoustu ušetříme. Nemluvě o penězích, které vám to zachrání a přinese.

Spolehlivé proto, že při ručním hlídání můžete snadno udělat chybu. A taky občas na něco zapomenout. S monitoringem máte klid a jistotu, že se včas dozvíte vše, co potřebujete.


Dejte dlužníkovi šanci vám dluhy uhradit


Aby vám dlužník mohl uhradit alespoň stanovenou část dluhu, musíte být v insolvenčním řízení přihlášeni. Dlužníkův majetek je používán pouze na úhradu přihlášených dluhů a většinou mu nic navíc nezbývá.

Důležité je se o insolvenci dozvědět a ve stanovené (nekopromisní) lhůtě se přihlásit o své peníze.

Lhůty insolvenčního řízení

Další nástraha, která na vás v insolvenčním světě čeká, jsou nekompromisní lhůty. A slovo nekompromisní si prosím třikrát podtrhněte!


Propásnete-li soudem stanovenou lhůtu, prostě končíte.


Od chvíle, kdy soud insolvenci dlužníka zveřejní na internetu, považuje vše za doručené a spouští se lhůty stanovené zákonem. Pokud o insolvenci nevíte a lhůtu propásnete, s vaším dluhem už nikdo v insolvenčním řízení počítat nebude. Uzavřeno, a jede se dál.


"...K přihláškám, které jsou podány později, insolvenční soud nepřihlíží a takto uplatněné pohledávky se v insolvenčním řízení neuspokojují..." odst. 1 §173 insolvenčního zákona


Podařilo se vám insolvenci zjistit a přihlásit se včas? Super. Ale tím to teprve začíná. Žádné takové, že byste to tím mohli pustit z hlavy a věnovat se práci.


Je třeba si to pěkně celé sledovat, protože když vám chce soud něco sdělit, napíše to na internet do rejstříku...a šoupne vám k tomu lhůtu. A takových 15 dní na opravu přihlášky umí zatraceně rychle uplynout (když navíc 4 dny z toho je víkend, plus pátky, kdy už se toho moc nestihne...no a vlastně taky pondělky, kdy toho zase máme moc).

Protože se vás to týká

A ne, že ne!

"nás se to netýká", "my své partnery známe léta" nebo taky "za 20 let ve firmě jsme měli jen 2 dlužníky" případně ještě "nám se to stát nemůže".

Taky vás to napadlo?


Jenže ... v roce 2015 bylo v ČR podáno celkem 32 353 (ano, opravdu 32 tisíc třista padesát tři) insolvenčních návrhů, a to se pak docela těžko věří tomu, že se to někoho určitě a naprosto stoprocentně netýká. 


Ať máme srovnání, tak v roce 2010 to bylo 16 118 návrhů. Takže je možné, že jste se  

dříve s insolvencí či dlužníky setkávali méně.

Důležité je ovšem to "dříve". Insolvence jako taková funguje od roku 2008 a počet insolvencí za tu dobu rapidně narostl. A bude hůř?

"my se známe léta,

nám se to

stát nemůže"

Opravdu?


Nejnovější změny v Insolvenčním rejstříku u právnických osob a podnikatelů

Znáte se roky

No a co?

Můžete svého obchodního partnera znát roky. Může být skvělý, spolehlivý, může to všechno myslet dobře. Jenže...


...znáte i firmy, se kterými spolupracuje on? 


Říká se tomu druhotná platební neschopnost. A z vašeho dlouholetého spolehlivého partnera je najednou dlužník. Jemu někdo nezaplatí, on nezaplatí vám...a jste v kolotoči dluhů a výmluv.

Důvěřuj,

ale 

prověřuj

Protože za insolvenci

zaměstnanců můžete platit vy 

Pokud váš zaměstnanec vstoupí do insolvence, může vás soud vyzvat, aby jste část jeho mzdy použili na splátku dluhu (odst. 3d § 406 ins. zákona)


Počítá se s tím, že jako zaměstnavatel o insolvenci svého zaměstnance víte


Pokud o ní nevíte a mzdu vyplatíte chybně, je to především vaše chyba. A potřebnou částku budete muset


insolvenčnímu správci vyplatit znovu.


Zaměstnanec nemá z insolvenčního zákona žádnou povinnost vás informovat. Žádnou ... prostě nic vám říkat nemusí. Je to tedy všechno jen a jen na vás jako zaměstnavateli. Vy musíte vědět komu a kdy máte potřebnou část mzdy platit. 

"Zkoušeli jsme i jiné aplikace, ale vy jste u nás zvítězili tím, že máte nejpřehlednější informace, které nám zasíláte. Hned si můžeme ten dokument otevřít, nebo se případně připojit přímo na justici. Připojíme se do toho vašeho systému a..." 

přečíst všechny reference

Ing. Lamperová, účetní

Proč monitorovat další rejstříky? 

Protože dříve, než

nastane insolvence...

se v dalších rejstřících mohou skrývat informace o 


nespolehlivosti a zadluženosti firem 


Co takhle vědět, že váš největší obchodní partner, dlouholetý a spolehlivý, dluží na DPH a u VZP? (A přiznejme si, že se to prostě stává. I těm dlouholetým a spolehlivým....). Přemýšlíte už nad tím, jak

upravit smlouvy, které máte, a ochránit svou firmu?

Co když zjistíte, že se do dluhů dostal váš konkurent? Co jeho zákazníci? Už přemýšlíte, jak je oslovíte?


Jsou prostě informace, které jsou v podnikání k nezaplacení. A informace o tom,


kdo míří do insolvence, nebo dluží na všechny strany,


rozhodně patří mezi ně. Protože, kdo by chtěl dobrovolně s takovou firmou spolupracovat nebo obchodovat?


Podívejte se, jaké rejstříky pro vás monitorujeme .

Protože ušetříte

Čas, peníze, nervy a problémy

Určitě si dokážete spočítat, co vám monitoring v budoucnu přinese.


Spoustu ušetřených hodin, které věnujete své práci (místo neustálého  procházení rejstříků). 


Jistotu, že pokud se v rejstříku objeví něco, co byste měli vědět - jednoduše se to dozvíte. A včas. Můžete tak starosti (nejen) o insolvenci úplně vypustit z havy.


Mnoho ušetřených peněz. Ať už půjde o peníze, o které se přihlásíte v insolvenčním řízení, nebo o peníze, které ušetříte díky včasným informacím o zadluženosti obchodního partnera (dodavatele, odběratele, zaměstnance, občana...). Protože jak se říká,


je jednodušší 1000 Kč ušetřit, než je vydělat. 

Vyzkoušejte 

bezplatnou verzi


Získejte na 2 týdny přístup do (bezplatné) plně funkční verze

Vyberte si tarif


... vyplňte fakturační údaje a monitoring máte vyřešen