Klasické pohledávky (nejčastěji např. plnění z kupní smlouvy) se v rámci insolvenčního řízení uplatňují podáním přihlášky.
Přihlášky se podávají na předepsaném formuláři a jejich náležitosti upravuje ustanovení § 174 a násl. insolvenčního zákona.
Přihlášku lze podat od zahájení insolvenčního řízení (které soud oznámí zveřejněním v insolvenčním rejstříku) až do doby, než uplyne stanovená lhůta (obvykle 30 dní). Za správnost údajů v přihlášce odpovídá věřitel. Po podání přihlášky je třeba počkat na pokyny insolvenčního správce nebo insolvenčního soudu, které jsou opět zveřejňovány v insolvenčním rejstříku.
Přihlašují se i pohledávky, které již byly uplatněny u soudu, jakož i pohledávky vykonatelné včetně těch, které jsou vymáhány výkonem rozhodnutí, nebo exekucí. Přihlásit lze i pohledávku nesplatnou, nebo pohledávku vázanou na podmínku.
" K přihláškám, které jsou podány později, insolvenční soud nepřihlíží, a takto uplatněné pohledávky se v insolvenčním řízení neuspokojují..." (odst. 1 §173 insolvenčního zákona)
Pozor je třeba dávat v případě,že máte u dlužníka stanoven splátkový kalendář, nebo nařízenou exekuci. I takovéto pohledávky je třeba v insolvenčním řízení přihlásit, a to ve stanovené lhůtě. Výkon rozhodnutí či exekuci nelze v době vedení insolvenčního řízení provést. (§ 109, odst. 1 insolvenčního zákona).
Jde o pohledávky za majetkovou podstatou, které vznikly:
Obecně lze říci, že jde o pohledávky spojené s průběhem insolvenčního řízení a správou dlužníkova majetku, např. odměna správce, odměna likvidátora, daně, poplatky, cla, pojistné atd.
A pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou - § 169 odst.1 insolvenčního zákona
Jde např. o pohledávky zaměstnanců, pohledávky na výživném apod.
Pohledávky zapodstatové mohou být hrazeny v plné výši kdykoliv po rozhodnutí o úpadku.